Tarih: 03 Mayıs 2021

Gösterim: 146

1.ULUSLARARASI GÖRSEL SANATLAR BİENALİ AÇILDI

Üniversitemiz Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından düzenlenen, ana sponsorluğunu Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiği, Türkiye’de görsel sanatlar alanında yapılmış ilk online bienal, yine Türkiye’de bir üniversitenin düzenlemiş olduğu ilk online bienal ve Balıkesir’in ilk bienali olma özelliklerini taşıyan  “1. Uluslararası Görsel Sanatlar Bienali” dünyanın dört bir yanından bilim insanları ve sanatseverler tarafından yoğun ilgi görmüş, Bienale 52 ülkeden 944 sanatçı 1.110 eserle katılım göstermiş ve bu açıdan Türkiye’de en çok eser gönderilen bienal olma alanında da bir rekora imza atılmıştır. 

Mimarlık ve Tasarım Fakültemizden Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Yılmaz ve Dr. Öğr. Üyesi Ersan Sarıkahya küratörlüğündeki Bienal için Türkiye ve Avrupa’dan çok seçkin isimlerin yer aldığı uluslararası üne sahip 9 kişilik jüri tarafından, gönderilen eserler titizlikle incelenmiş ve 36 ülkeden 214 eser “1. Uluslararası Görsel Sanatlar Bienali’nde sergilenmeye değer bulunmuştur. Seçilen 214 eser, sanal gerçekliğe uygun 360 derecelik bir bienal ortamı oluşturularak Zeytinburnu Belediyesine ait tarihi bir bina olan Kazlıçeşme Sanat Galerisi’nde 3-17 Mayıs 2021 tarihleri arasında 15 gün boyunca sanatseverlerin ziyaretine açık olacaktır. 

3D dijitalleştirilmiş eserlerin bulunduğu gerçek bir mekânda, sanal gerçekliğe uygun 360 derecelik bir bienal deneyimi yaşamak isteyen sanatseverler https://bienal.bandirma.edu.tr/tr/sanaltur adresine tıklayarak “1. Uluslararası Görsel Sanatlar Bienali”ni ziyaret edebilirler.


Fotoğraflar