Tarih: 23 Mayıs 2019

Gösterim: 573

Bandırma Meslek Yüksekokulumuz ile Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) İşbirliğinde, “Gençler için Yeni Bir Pencere” Projesi Kapsamında “CTP ve Kompozit Üretimi Eğitimi” Gerçekleştirildi

Güney Marmara Kalkınma Ajansı'nın (GMKA) Mesleki Eğitimi Geliştirme Mali Destek Programı amaçlarına Üniversitemizin faaliyet alanı çerçevesinde katkı yapmayı ve bu katkıyı gelecekte de geliştirerek sürdürmeyi amaçlayan proje kapsamında CTP-kompozit ürün ve kalıp üreten bir atölye kurulmuş ve kalıp ve ürün üretim eğitimleri düzenlenmişti. Düzenlenen eğitime, Bandırma Meslek Yüksekokulu Gemi İnşaatı Programı öğrencilerimiz, denizcilik okullarında çalışan eğitimciler ve sektör çalışanları katılmıştı.
Eğitim sonunda sertifika almaya hak kazanan katılımcılar için düzenlenen sertifika töreni, Üniversitemiz Bandırma Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleşti.


Eğitimler hakkında açıklamalarda bulunan Proje Koordinatörü Bandırma Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Doç. Dr. Celalettin Yanık, “40’ar saatlik 5 grup halinde düzenlenen eğitimlere Gemi İnşaatı programında bulunan 50 öğrencimiz, Denizcilik Fakültesi’nde çalışan 15 Eğitimci ve 15 sektör çalışanı katıldı. Son yıllarda ülkemiz sanayi ve işletmelerin karşılaştıkları en büyük sorun çalıştıracak nitelikli eleman bulamayışıdır. Nitekim iş gücüyle beyin gücünün beraber yol aldığı büyüme odaklı ekonomide, ülkemiz her yıl binlerce üniversite mezunu verirken nitelikli eleman sayısı geride kalmaktadır. Nitelikli eleman sıkıntısına kalıcı çözüm için mesleki ve teknik eğitimin gençlerin potansiyellerini gerçekleştirmelerine katkıda bulunacak, işletmelerin nitelikli eleman gereksinimini karşılayacak ek önlemler bu konuda ülkemize katma değer kazandıracaktır. Projemizin temel ekseni meslek eğitiminin niteliğini artırmak okul ve özel sektör arasında ki köprüye katkı sağlamaktır. Güçlü bir ulusal ekonomi için üniversite sanayi işbirliği her alanda kesintisiz sürdürülmesi gereken bir zorunluluktur. Üniversite-sanayi işbirliği ile sanayide yaşanan yetişmiş ara eleman sıkıntısına etkin çözümler üretilebilecek ve imalat sektöründeki olumsuzluklar giderilebilecektir. Cam Elyaf takviyeli plastik (CTP), ortam koşullarına dayanıklı, esnek ama yeterli mekanik dayanıma sahip olmayan plastik ile yüksek mekanik dayanımlı cam elyafının bir araya getirilmesi ile elde edilen üstün nitelikli bir kompozit mühendislik malzemesidir. Bu malzemenin ham maddesi, know-how, kalıpları ve üreticileri yerli olup cam elyafının en önemli girdisi olan bor da yerlidir. CTP malzemenin kullanım alanları gemi inşası, otomotiv, taşıma, inşaat, elektrik-elektronik, şehir mobilyaları, savunma sanayi ve tüm imalat sanayi sektörleridir. Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın Mesleki Eğitimi Geliştirme Mali Destek Programı amaçlarına kurumumuzun faaliyet alanı çerçevesinde katkı yapmayı ve bu katkıyı gelecekte de geliştirerek sürdürmeyi amaçlayan proje kapsamında CTP-kompozit ürün ve kalıp üreten bir 600.000 TL değerinde bir atölye kurulmuş ve ürün dizaynı, malzeme ve iş güvenliği, CTP ürün ve kalıpçılık eğitimi düzenlenmiştir. 40’ar saatlik 5 grup halinde düzenlenen eğitime, Bandırma Meslek Yüksekokulu Gemi İnşaatı Programımızda eğitim gören 50 öğrencimiz, denizcilik okullarında çalışan 15 eğitimci ve 15 sektör çalışanı katılmış ve sertifika almaya hak kazanmıştır.’’ dedi.


Düzenlenen tören, katılımcılara sertifikalarının verilmesinin ardından gerçekleşen toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.