Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2023

Gösterim: 791

“Pina için Dostluk Halkası: Keşfet, Bilinçlendir, Koru” Sosyal Sorumluluk Projesi Tamamlandı

Üniversitemiz Sosyal Sorumluluk ve Gönüllülük Koordinatörlüğü bünyesinde Denizcilik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Mustafa Sarı, Sağlık Hizmetleri MYO öğretim üyesi Doç. Dr. Miraç Kamışlıoğlu ve Denizcilik MYO öğretim üyesi Uğur Karadurmuş’un kordinasyonunda “Pina için Dostluk Halkası: Keşfet, Bilinçlendir, Koru” sosyal sorumluluk projesi başarıyla tamamlandı. 


Projede, Akdeniz’de kritik düzeyde tehlike altında olan çift kabuklu deniz canlısı pinaların deniz kullanıcıları tarafından keşfedilmesi, anlaşılması ve bilinçlendirme faaliyetleri aracılığıyla farkındalık yaratılarak proaktif adımlar atılması amaçlandı. Sürdürülebilir gelecek için geniş bir katılımcı bağlantısı ve toplu eylem duygusu taşınması ile “Temiz Çevre Temiz Marmara” vurgusu yapıldı. 


Üniversitemiz gönüllü öğrencileri ile Umut Pina elçilerinin bir araya gelerek Temmuz-Eylül 2023 tarihleri arasında 90 gün boyunca Kapıdağ Yarımadası kıyılarında bölge halkı, turistler, yerleşik kıyı balıkçıları ve tekne sahiplerinden oluşan 800’e yakın işletme ve 9.000’den fazla deniz kullanıcısına ulaşan proje kapsamında pina için geniş bir dostluk halkası kuruldu.


Projenin kapanış etkinliği 8-10 Eylül 2023 tarihleri arasında bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Türkiye'nin en zevkli ve hızlı koşu yarışlarından biri olan Kyzikos Ultra Maratonu oldu. Projede görev alan gönüllü öğrencilerimiz üç gün boyunca maraton alanında tahsis edilen Umut Pina standında yerini aldı. Toplam beş parkurdan oluşan maratonda proje yürütücüsü Doç. Dr. Uğur Karadurmuş’un da koştuğu beş kilometrelik parkur “5K Umut Pina Koşusu” ismiyle projeye atfedildi.


Fotoğraflar