Tarih: 13 Mart 2019

Gösterim: 212

Üniversitemiz İlmi ve Akademik Çalışmalar Topluluğu Tarafından, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in Konuşmacısı olduğu “Kayıların Muhteşem Yürüyüşü” Konulu Konferans Düzenlendi

Üniversitemiz İlmi ve Akademik Çalışmalar Topluluğu tarafından “Kayıların Muhteşem Yürüyüşü” konulu konferans düzenlendi.

Rektörlük Konferans Salonumuzda düzenlenen konferansa, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir,  Genel Sekreterimiz Cihangir Boz, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Zekai Mete, Erdek Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ali Mazak, Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Aslan, Bandırma İlçe Müftüsü Hamdi Gevher, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, personelimiz ve öğrencilerimiz katılım gösterdi.
Düzenlenen konferansa, konuşmacı olarak Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil katıldı.

Şimşirgil, “Öldükten sonra bile yaşayan insanlar vardır. Yunuslar, Mevlanalar, Kanuniler gibi. Devletler de böyledir, ölümsüzdür. Devletimizi, dilimizi, tarihimizi, edebiyatımızı bilmezsek yok olmaya mahkumuz. Ben böyle Osmanlı tarihimizi anlattığımda bana, bırak Osmanlı’yı bana Türk’ü anlat diyorlar. Onlar 1923’te gökten zembille indiklerini mi zannediyorlar? Bize tarihimizi unutturmaya çalıştılar. Ezan sesinden rahatsız olanların ataları neden şehit düştü? Birileri bizi sağ-sol, Türk-Kürt, diye bölmeye çalışıyor. İşte biz böyle biteriz. Dizilere çok önem veriyorsunuz. O diziler size ne veriyor? Benim televizyona çıkmama ‘Muhteşem Yüzyıl’ adlı dizi sebep oldu. O zamanlar ‘Muhteşem Yüzyıl’ kasırga gibi esiyordu ve ben buna dayanamayıp karşıma gelen ilk televizyon programı teklifini kabul ettim. Orada, Muhteşem Yüzyıl’ın her karesinde birçok hata olan bir dizi olduğundan bahsettim. ‘Gelin size her kareden üç beş yanlış göstereyim ama siz bana bir tane bile doğru kare gösteremezsiniz’ dedim. Bir tarihi böyle yok etmeye çalışıyorlar, buna izin vermeyin. Matematik, fizik, kimya dersleri, kişiden şahsiyet almaz ama ona şahsiyet de vermez. Tarih, edebiyat ve din dersleri verir şahsiyeti. Bunlar yoksa şahsiyet de yoktur. O yüzden o bizi bölmeye çalışanlar matematikle, fizikle, tıpla oynamazlar. Tarihle, edebiyatla, dinle oynarlar. Bunları asla unutmayın. Cenab-ı Hak birliğimizi dirliğimizi daim etsin diyor, siz gençlere başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in konuşmalarının ardından konferans, soru-cevap bölümüyle devam etti.

İlmi ve Akademik Çalışmalar Topluluğumuz tarafından düzenlenen “Kayıların Muhteşem Yürüyüşü” konulu konferans, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar’ın ve Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir’in Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’e plaket takdiminde bulunmasının ardından gerçekleşen toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.