Tarih: 13 Mart 2019

Gösterim: 290

Üniversitemiz ile İŞKUR Bandırma Hizmet Merkezi İş Birliğinde, “İŞKUR Kampüste” Projesi Kapsamında “Kariyer Günleri” Etkinliği Düzenlendi

Üniversitemiz Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (BANÜ-KAGEM), İŞKUR Bandırma Hizmet Merkezi, Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bandırma Ticaret Borsası iş birliğinde, “İŞKUR Kampüste” projesi kapsamında “Kariyer Günleri” etkinliği düzenlendi.

Rektörlük Konferans Salonumuzda düzenlenen programa, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Alpaslan Serel ile Prof. Dr. Suat Uğur, İŞKUR Balıkesir İl Müdürü Nazım Balcı, İŞKUR Bandırma Hizmet Merkezi Müdürü Emrullah Narin, Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (BANÜ-KAGEM) Müdürümüz Doç. Dr. Celalettin Yanık ve öğrencilerimiz katıldı.
Üniversitemizin tanıtım filmi ve VTR’sinin gösterimiyle başlayan etkinlik, İŞKUR Balıkesir İl Müdürü Nazım Balcı’nın konuşmalarıyla devam etti. 
Balcı, “Bu tür etkinliklerde amaç, gençleri işverenlerle bir araya getirmek ve kariyer hedefleri doğrultusunda onları bilgilendirmektir. Her öğrencinin yolu İŞKUR’la birleşmelidir. Bu uğurda ilçe ilçe gezerek gençlerle buluşuyoruz ve bu tür etkinliklere katılım sağlıyoruz.” dedi.
İŞKUR Balıkesir İl Müdürü Nazım Balcı’nın ardından konuşan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Alpaslan Serel ise konuşmalarında “Ülkemizde işsizlik sorunu oldukça önem arz eden bir konu. Bu yüzden yapılan bu etkinliği düzenleyen arkadaşlara kendi adıma çok teşekkür ederim. Üniversitemiz olarak öğrenci arkadaşlarımızın her daim yanındayız.” diye konuştu.
Gerçekleştirilen program kapsamında ilk etkinliğimiz Yönetim ve Liderlik Topluluğu öğrencilerimiz tarafından sergilenen  “İş Görüşmesi” temalı tiyatro oyunu oldu.
Topluluk üyesi öğrencilerimiz, Melike Eren, Volkan Polat, Emre Ildırar ve Alican Ocak tarafından sergilenen tiyatro oyunun ardından, İş ve Meslek Danışmanı Cihat Özel,  “İşe Başvururken Hazırlanması Gereken Özgeçmiş, Mülakat Teknikleri” konulu bir seminer gerçekleştirdi. 
Gerçekleştirilen “Mülakat Teknikleri” konulu seminerin ardından, “Üretim Yönetimi, Girişimcilik ve İnsan Kaynakları” konularının masaya yatırıldığı panel düzenlendi.
Panelin Moderatörü Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürümüz Doç. Dr. Celalettin Yanık olurken, panelistleri ise Girişimci Melisa Demirhan, Kurtsan Holding A.Ş. Bandırma Fabrika Müdürü Kurtuluş Temur ve Kocaman Balıkçılık İnsan Kaynakları Müdürü Medine Özen oldu. 
Panelde, Girişimci Melisa Demirhan “iş hayatında başarılı olmanın yolları, işe alım sürecinde güven duygusunun önemi ve girişimci olmanın önemi”, Kurtsan Holding A.Ş. Bandırma Fabrika Müdürü Kurtuluş Temur “vefalı ve bağlı insan olmanın iş hayatındaki önemi” ve Kocaman Balıkçılık İnsan Kaynakları Müdürü Medine Özen ise “bir iş görüşmesine giderken nelere dikkat edilmeli, takım çalışmasında uyumun önemi nedir” konularında açıklamalarda bulundu.
Soru-cevap bölümüyle sona eren panelin ardından, “İŞKUR Kampüste” projesi kapsamında düzenlenen “Kariyer Günleri” etkinliğimiz, İletişim ve Kişisel Gelişim Uzmanı Oğuz Saygın tarafından yapılan “Sıra Dışı Düşünme” konulu sunum ile devam etti.
Saygın, gerçekleştirdiği sunumda “Benim hayat felsefeme göre, bir hobinizi iş hayatınıza uyarlamalısınız. Ve göreceksiniz ki bu ‘çalışmak' olmayacaktır. İnsan mutlu olduğu işi yapmalıdır. Mesela ben oyun ağırlıklı eğitim işini kendime uygun buldum ve o alanda ilerledim. Sıra dışı düşünen biriyim ama kesinlikle ‘ayakları yere basan bir sıra dışı düşünür’ olmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Çocuklarla eğitim yaparken onlardan da sıra dışı fikirler üretmelerini istiyorum. Böylelikle onlara özgür düşünmeyi öğretiyorum. Ayrıca unutmayın ki öğrendiklerimizi sahaya aktarmadığımız sürece başarılı olamayız. Bir strateji içinde sıra dışı düşünmek gerekir. Eğitim ve sıra dışı düşünme konusu son derece önemlidir fakat bunu yaparken hedefe yönelik bir şekilde düşünmek elbette ki daha da yararlı olacaktır. Hayat boyu, hangi alanda olursa olsun, girişimcilik fikri, mantık ve analitik düşünce bir araya gelmeden başarının gelmesi imkansızdır. Benim sizlere tavsiyem, bunu asla unutmayın ve hayatınızı o şekilde yönlendirmeye gayret edin.” diye konuştu. 
Gerçekleşen etkinliğimizin son bölümünde, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Suat Uğur, İletişim ve Kişisel Gelişim Uzmanı Oğuz Saygın ve panelistlerimiz Girişimci Melisa Demirhan, Kurtsan Holding A.Ş. Bandırma Fabrika Müdürü Kurtuluş Temur ve Kocaman Balıkçılık İnsan Kaynakları Müdürü Medine Özen’e plaket takdiminde bulundu.
İŞKUR Balıkesir İl Müdürü Nazım Balcı ise İş ve Meslek Danışmanı Cihat Özel’e ve Yönetim ve Liderlik Topluluğumuzun tiyatro oyunu sergileyen üye öğrencileri Melike Eren, Volkan Polat, Emre Ildırar ve Alican Ocak’a teşekkür belgesi takdim etti.
“İŞKUR Kampüste” projesi kapsamında düzenlenen “Kariyer Günleri” etkinliğimiz, toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.