Tarih: 17 Mayıs 2019

Gösterim: 990

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığımızdan Üniversitemize Ziyaret

Yükseköğretim Kurulumuzun “Yeni YÖK” anlayışıyla sürdürmekte olduğu çalışmalar kapsamında, Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekilimiz Prof. Dr. Mehmet İsmail Safa Kapıcıoğlu, Üniversitemizi ziyaret etti.


Gerçekleşen ziyaretin öğleden önceki bölümü, Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir’in Rektörlük Senato Salonumuzda Üniversitemizi tanıtan bir sunum gerçekleştirmesiyle başladı.


Sonrasında, Prof. Dr. Sabahattin Zaim Merkez Kütüphanemizi, Denizcilik Fakültesi ve laboratuvarlarımızı ve yeni hizmete giren Merkezi Derslik binamızın birinci etabında bulunan Sağlık Bilimleri Fakültemize ait laboratuvarlarımızı ziyaret eden Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekilimiz Prof. Dr. Mehmet İsmail Safa Kapıcıoğlu, çeşitli incelemelerde bulundu.
Gerçekleşen ziyaretin öğleden önceki bölümü, Üniversitemiz Erdek Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Yerleşkelerimizin ziyaret edilmesiyle son buldu.
Programın öğleden sonraki bölümünde ise Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonumuzda Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir’in yanı sıra Üniversitemizin akademik yönetimi, akademisyenlerimiz ve lisansüstü programlarımızda öğrenim görmekte olan öğrencilerimizin de katılımıyla bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.


Üniversitemizin tanıtım filminin gösteriminin ardından değerlendirme toplantısının açış konuşmalarını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir, “Biliyorsunuz ki, Yükseköğretim Kurulu üyelerimiz ‘Yeni YÖK’ anlayışıyla sürdürülen çalışmalar kapsamında, üniversitelerimizi ziyaret ederek akademisyenlerimizle buluşmalar gerçekleştirmekteler. Bu buluşmalarda, Yükseköğretim sistemindeki yapısal gelişmeler hakkında sunumlar gerçekleştirilmekte ve akademisyenlerin yükseköğretime dair görüş ve önerileri dinlenmektedir. Bu kapsamda, Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekilimiz Prof. Dr. Mehmet İsmail Safa Kapıcıoğlu, Üniversitemizi teşrif etmiş bulunmaktalar. Kendilerine teşriflerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.


Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir’in konuşmalarından sonra kürsüye gelen Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekilimiz Prof. Dr. Mehmet İsmail Safa Kapıcıoğlu, “Yükseköğretim Sistemindeki Yapısal Gelişmeler” konulu bir sunum gerçekleştirdi.


“Öncelikle, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitemizin kendisini bilime adamış hocalarımızla güzel projeler yapacağına yürekten inandığımı belirtmek istiyorum. Ben 2015 yılında Yükseköğretim Kurulu Üyesi ve Başkan Vekili oldum. Dört yıllık süre, bu senenin ocak ayında bitti. Cumhurbaşkanımızın Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Yükseköğretim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sayın Yekta Saraç’ın tensipleriyle yeniden Yükseköğretim Kurulu üyesi olarak atandım. 206 üniversitemiz ve 8 milyona yakın öğrencimiz var. Avrupa’da yükseköğretim alanında en önde gelen ülkelerden biriyiz.” diyerek sunumuna başlayan Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekilimiz Prof. Dr. Mehmet İsmail Safa Kapıcıoğlu, açık bilim nedir, bilimsel hakemli yayınlar neden açık erişimde olmalı, ülkemizdeki ORC-ID numarası olan akademisyenlerin oranı, ülkemizdeki üniversite akademik açık erişim arşiv sayıları ve YÖK Ulusal Tez Merkezi gibi konularda çeşitli açıklamalarda bulundu.


Gerçekleşen toplantı, akademisyenlerimizin ve öğrencilerimizin istek, öneri ve her türlü görüşlerini ifade etme fırsatı buldukları soru-cevap bölümü ile devam etti.
Konuşmalarının ardından, Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekilimiz Prof. Dr. Mehmet İsmail Safa Kapıcıoğlu’na Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir tarafından Bandırma Vapuru maketi hediye edildi. Düzenlenen toplantı günün anısına gerçekleşen toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.


Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekilimiz Prof. Dr. Mehmet İsmail Safa Kapıcıoğlu, Üniversitemize gerçekleştirmiş olduğu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir’e teşekkürlerini ifade etti.