Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2024

Gösterim: 213

Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Boz’un “Anneler Günü” Mesajı

Varlığımızı merhamet ve şefkatiyle saran tüm annelerin anneler günü kutlu olsun.

“Cennet annelerin ayakları altındadır” Hadis-i Şerif’inin hem annelere hem de onların evlatlarına büyük bir sorumluluk yüklediği muhakkaktır. Allah’ın emirlerine muhalif olmayan her durumda evlatların annelerine itaati, hürmeti ve hizmeti onlar için cennetin kapısını açacak bir anahtar niteliğindedir.

Türk kültüründe annenin aile ve toplumdaki yerine ve rolüne farklı şekillerde vurgu yapılmıştır. Anne bizim kültürümüzde yalnızca doğuran değil, doyuran, yuvayı kuran ve koruyandır, azı çok edendir. Anne, sabrın, şefkatin ve merhametin simgesidir. Tarihin bilinen en eski dönemlerinden beri Türk toplumunda anneler, toplumun en önemli yapıtaşı olarak kabul edilmiştir. Savaşta ve barışta daima evin, ailenin derleyip toparlayanı annedir. Türkler her zaman savaşa ya da sefere giderken annelerin dualarını almayı şiar edinmişlerdir. En son Kurtuluş Savaşı’nda destansı örneğini gördüğümüz gibi Türk anneleri daima savaşta kimi zaman cepheye silah taşıyarak, kimi zaman da erkeklerle omuz omuza savaşarak evlatlarının ve eşlerinin yanında olmuşlardır. Anneler olmazsa aileler ipliği kopmuş bir tespih gibi dağılırlar.

Günümüzde bir takım düşünce akımlarının anneliği küçümseyen, kadınlara doğurmamayı salık veren söylemlerinin yaygınlık kazandığına şahit olmaktayız. Bu vesileyle bir kere daha anneliğin kadınlara sunulan bir imtiyaz olduğunu, bu imtiyazın onların ayaklarının altına cenneti serdiğini vurgulamak isterim. Hangi yaşta ve hangi konumda olursak olalım, şefkatine ve merhametine daima ihtiyaç duyduğumuz bu kutsal varlıkların anneler gününü kutluyor, ahirete intikal eden tüm anneleri rahmet ve hürmetle anıyorum.


Fotoğraflar